Archiwum
Muzeum Farmacji w Łodzi serdecznie zaprasza na spotkanie z Panem Jerzym Majcherczykiem - podróżnikiem, odkrywcą, kajakarzem, organizatorem wypraw do Ameryki Południowej, odkrywcą kanionu Colca w Peru. Spotkanie odbędzie się w dniu 22 lutego o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Farmacji w Łodzi przy pl. Wolności 2. Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki autorstwa Eugenii Kosteczki zatytułowanej "Jerzy Majcherczyk - odkrywca z Siewierza". Serdecznie zapraszamy!!
"Od tinktury do kultury. Krótka historia nalewek farmaceutycznych” - to wystawa na której każdy znajdzie coś dla siebie. W prosty i przystępny sposób prezentuje lecznicze działanie nalewek, historię ich stosowania i związane z nimi ciekawostki. Dzięki bogactwu zdjęć jest również fascynującą podróżą po świecie roślin, leków i historii sztuki. Przybliża także sylwetki najwybitniejszych lekarzy w dziejach medycyny historycznej. Wśród eksponatów znaleźć można m.in.: nalewki z opium, konopi indyjskich, z chrząszczy oraz afrodyzjaki. Gorąco zachęcamy Państwa do zawiedzania. Wystwa potrwa do 31 maja br.
Nasz nowy nr telefonu: 539 521 563
Inforujemy że dotychczasowy nr telefonu muzeum jest nieczynny. Prosimy o kontakt mailowy:
muzeumfarmacji@doz.pl
W dniach 15, 16, 17 sierpnia Muzeum nieczynne
Z powodu remontu muzeum będzie nieczynne do dnia 5 sierpnia br. Za utrudnienia przepraszamy!
Profesor Jan Muszyński - patron Muzeum Farmacji to postać wybitna. Farmaceuta, botanik, autor wielu książek z zakresu wiedzy o ziołach i ziołolecznictwie. Założyciel i pierwszy dziekan Wydziału Farmaceutycznego w Łodzi. W trakcie trwania Powstania Warszawskiego niósł pomoc medyczną, sanitarną jak wielu farmaceutów i lekarzy. Postać Pana prof. Jana Muszyńskiego oraz innych wybitnych farmacetów przybliżamy wszystkim odwiedzajcym nasze muzeum.
Dnia 12 października w Muzeum Farmacji zostanie zainaugurowana wystawa zatytułowana "Nivealia Pana Oskara" - o produktach kosmetycznych i specyfikach farmaceutycznych aptekarza Oskara Troplowitza z kolekcji Wojciecha Mszycy. Wystawa potrwa do 28 lutego 2018r. Serdecznie zapraszamy
Serdecznie zapraszamy na wystawę "Miniaturowe Szopki z całego świata z kolekcji Jerzego Knapika". Wystawa czynna do 2 lutego 2017 r. od poniedziałku do piątku w godz. 9-16. W czwartki do godz. 18.
Od 1 kwietnia do 31 maja br. można podziwiać w naszym muzeum wystawę planszową zatytułowaną "Ceramika apteczna z kolekcji Mateusza B. Grabowskiego w krakowskim Muzeum Farmacji." W dniu 8 kwietnia o godz. 13.00 odbędzie się wykład Pani mgr farm. Iwony Dymarczyk z Krakowa pod tytułem "O Mateuszu B. Grabowskim i jego kolekcji ceramiki aptecznej w krakowskim Muzeum Farmacji." Serdecznie zapraszamy!
Zapraszamy na wystawę obrazu "Wspomnienie" autorstwa Pana Dariusza Piekuta. Zaprezentowana praca była eksponowana na pokonkursowej wystawie Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego "Materia medicinalis, materia artificialis"zorganizowanego przez Muzeum Farmacji UJ w Krakowie w 2011 r.
W dniu 29 grudnia 2015 roku odeszła od nas ś.p. mgr farm. Teresa Górska inicjatorka powstania Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego w Łodzi. Pani Magister była osobą niezwykle zaangażowaną w sprawy zawodu aptekarskiego, od wielu lat aktywnie działała w łódzkim samorządzie aptekarskim. Zawsze ciepła, serdeczna, służąca nam swoją dobrą radą i przekazująca swoje ogromne doświadczenie życiowe. Organizując Muzeum Farmacji podarowała do kolekcji wiele cennych eksponatów. Zawsze żywo interesowała się historią aptekarstwa i działaniami podejmowanymi przez nas. Pani Magister pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Muzeum Farmacji im. prof. J. Muszyńskiego
przy pl. Wolności 2 w Łodzi
serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy:
„Zofia Hertz. Z Łodzi do Maisons-Laffitte”.
w dniu 4 listopada br. o godz.13.00
Wystawa potrwa do 3 grudnia br.
Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego w Łodzi pl. Wolności 2
serdecznie zaprasza
w dniu 3 września o godz. 13.00 na wernisaż wystawy
"Tylko fotografie nie liczą się z czasem".
Na wystawie zaprezentowano zdjęcia z albumu profesora Roberta Rembielińskiego - łódzkiego farmaceuty, historyka farmacji i kierownika pierwszej w Polsce Katedry Historii Farmacji. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i prywatnej kolekcji. Fotografie pochodzą z pierwszej połowy XX wieku i prezentują widoki kilkunastu miast m.in.: Łodzi, Sieradza, Łęczycy.
Wystawę zamyka plansza poświęcona Rajmundowi Rembielińskiemu - działaczowi politycznemu, prezesowi Komisji Województwa Mazowieckiego, twórcy przemysłowej Łodzi.
Ekspozycję można oglądać do 30 października br.
od poniedziałku do piątku w godz. 9-16
Zapraszamy na wystawę fotografii dr farm. Krzysztofa Kamila Wojtanowskiego zatytułowaną "Polskie pejzaże w czterech porach roku". Wystawa potrwa od 15 czerwca do 25 sierpnia 2015 r.
Zapraszamy do odwiedzania naszej placówki w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów z 16 na 17 maja. Od godz. 18.00 do godz. 1.00. Wszyscy będą mogli obejrzeć jak dawniej wytwarzało się pigułki i czopki z użyciem niezbędnych narzędzi, a także rozpoznać zapachy przypraw i ziół. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów goście zobaczą wystawę prac malarskich Pani mgr farm. Doroty Pastok z Kołobrzegu zatytułowaną "Odrobina romantyzmu". Muzeum wypełni również woń aromatów za sprawą studentów farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zrzeszonych w sekcji „Młoda Farmacja”, którzy wykonają pokaz wytwarzania maści i kremów z dodatkiem olejków zapachowych.
Czekamy na Was!!!
Zapraszamy do Muzeum Farmacji na wystawę obrazów olejnych i akrylowych mgr farm Doroty Pastok zatytułowaną "Odrobina romantyzmu". Dorota Pastok jest absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ma specjalizację II stopnia z farmacji aptecznej i specjalizację z farmacji szpitalnej. Przez siedem lat była komisarzem artystycznym Międzynarodowych Targów Farmaceutycznych ,,Lek w Polsce’’ i redaktorem naukowym ds. kosmetycznych miesięcznika pod tym samym tytułem. Od dwunastu lat jest kierownikiem apteki Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu.
Od najmłodszych lat malowała. Ta pasja trwa do dziś. Swe prace wystawiała w wielu prestiżowych miejscach m.in. w Kordegardzie i Wodozbiorze w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Galerii ,,Fangrówka’’ w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, na Zamku w Świdwinie, mieście urodzenia oraz podczas Międzynarodowych Targów Kosmetyki Profesjonalnej ,,Beauty Poland’’.
Obrazy Jej zdobią prywatne domy i apteki nie tylko w kraju, ale też w Meksyku, Chicago i Londynie.
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku od 20 kwietnia
do 12 czerwca 2015 r. w siedzibie Muzeum Farmacji
przy pl. Wolności 2 w Łodzi w godz. 9-15 (ostanie wejście)
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego Alleluja!!
Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę archiwalnych fotografii Łodzi wybranych przez
Jacka Kusińskiego wydawcę książki "Bezbronne miasto Łódź 1914-1918"
Wystawa czynna w siedzibie muzeum przy pl. Wolności 2
od 15.01.2015 do 27.02.2015 r.
od poniedziałku do piątku
w godz. 10.00-15.00.
Zapraszamy do muzeum w dniu 24 września o godz. 13.00 na wykład o aptekarstwie czeskim w ramach cyklu "Szlakiem europejskich aptek". Wykład ubogacać będzie wystawa fotograficzna "Miasta Róży...średniowieczne miasteczka w Czechach, których wspólna nazwa pochodzi od herbu możnowładców z Hradca (czarna róża) i z Rożmberka (czerwona róża)". Na zdjęciach zaprezentowano zabytki miast Telcz, Slavonice i Czeski Krumlov. Autorami fotografii są Julian Liniecki, Barbara Pabin-Szafko, Joanna Szumilewicz. Wystawę będzie można oglądać do końca listopada br.
Serdecznie zapraszamy na wystawę rysunków autorstwa Elżbiety Łaciny zatytułowaną "Niezłe ziółko". Ekspozycja prezentuje rośliny zielne, które wykorzystywane są współcześnie do produkcji wielu preparatów leczniczych. Opisy przedstawionych ziół występują także w literaturze pięknej.
Wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 16 czerwca br. o godz. 16.30.
Wystawę będzie można oglądać w naszym muzeum do 19 września br.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Panem Andrzejem M. Jurkiewiczem - wspaniałym artystą operowym w dniu 11 czerwca 2014 o godz. 15.00. Pan Andrzej wykona utwory ze swojej najnowszej płyty "Wspominam Was z wiosennych lat".
Muzykę skomponował Pan Andrzej. Autorami słów są wybitni Polacy tacy jak Maria Konopnicka, Jan Kochanowski, Adam Mickiewicz czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer.
Podczas spotkania będzie możliwość nabycia płyty.
Zobacz też naszego facebooka:
www.facebook.com/MuzeumFarmacjiLodz
"Karty świąteczne Hanny Nast"
Wystawa kart świątecznych artysty plastyka Pani Hanny Nast (wnuczki Bronisława Głuchowskiego - wybitnego aptekarza, społecznika i patrioty). Wystawę można oglądać do 13 grudnia 2013 r. od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia muzeum.
Zapraszamy!
Inspirowane poezją Tuwima
Wystawa obrazów i prac
Stowarzyszenia Artystów Plastyków Amatorów
i Artystów z „Partnerstwa na Rzecz Aleksandrowa Łódzkiego”.
od 24 października do 22 listopada 2013 r.
,,Po co nam historia?
– refleksje na przykładzie Włodzimierza Głuchowskiego
– właściciela apteki, oficera Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego’’
wykład dr Dariusza Klemantowicza
adiunkta w Katedrze Historii Histografii
i Nauk Pomocniczych Historii
oraz Kierownika Archiwum i Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego
wernisaż wystawy kart świątecznych
Hanny Nast – artysty plastyka
( z farmaceutycznego rodu Głuchowskich )
Spotkanie odbędzie 20 listopada (środa) 2013 r. o godz. 1400
w sali konferencyjnej muzeum
Łódź, pl. Wolności 2
26 września to wspomnienie liturgiczne patronów farmacji i aptekarstwa Świętych Kosmy i Damiana. Muzeum Farmacji, Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Łodzi oraz StowarzyszenieFarmaceutów Katolickich Polski (koło łódzkie) zorganizowały tegoroczne Święto Aptekarza. Obchody zainaugorwała uroczysta msza św. celebrowana przez JE abp. Marka Jędraszewskiego - Metropolitę Łódzkiego, który modlił się w intencji wszystkich aptekarzy i farmaceutów. Po mszy św. zgromadzeni goście uczestniczyli w wykładzie w Muzeum Farmacji, który wygłosiła dr Aldona Plucińska - kustosz z Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego w Łodzi. Wykład zatytułowany był "W aptece Chrystusowej - leki dla duszy i ciała".
W dniu 6 czerwca 2013 r. o godz. 13 w naszym muzeum odbył się wykład wygłoszony przez mgr Annę Drzewoską zatytułowany "Maliny w farmacji i poezji". Po wykładzie wszyscy chętni brali udział w warsztatach plastycznych "W malinowym chruśniaku" wsłuchując się w piękną poezję śpiewaną.
W dniu 14 maja 2013 r. w Muzeum Farmacji w Łodzi miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej "Zimna woda zdrowia doda - woda w lecznictwie, higienie i pielęgnacji". Wystawa i eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Farmacji im. A. Leśniewskiej w Warszawie, Muzeum Techniki w Warszawie, Muzeum Farmacji w Lublinie, zbiorów własnych muzeum, a także kolekcji prywatnej. Rzeczona wystawa była prezentowana w 2008 roku w Muzeum A. Leśniewskiej w Warszawie, a jej kuratorem była Pani Paula Alaborska. Ekspozycja składa się z 9 plansz opisujących historię balneologii. W gablotach zaprezentowane zostały ekpsonaty związane z przechowywaniem wody (syfony, butelki), jak również wykorzystywane w licznych zabiegach wodoleczniczych (inhalatory, irygatory), zaś kubeczki na wodę źródlaną przypominają historię polskich uzdrowisk. Podczas otwarcia wystawy goście uczestniczyli w degustacji mineralnych wód leczniczych z Krynicy Zdroju „Jan”, „Zuber” i „Słotwinka” oraz z Wysowej Zdroju wody „Józef”. Inaugurację wystawy dopełniały dźwięki przelewającej się wody i prezentacja zawierająca fotografie przedwojennych polskich uzdrowisk.
Muzeum Farmacji w Łodzi składa serdeczne podziękowania Pani prof. Iwonie Arabas - dyrektor Muzeum Farmacji im. A. Leśniewskiej w Warszawie za wypożyczenie wystawy i eksponatów z nią związanych oraz wszystkim pracownikom Muzeum, w szczególności Pani Pauli Alaborskiej i Panu Marcinowi Więckowi za życzliwość i miłą współpracę. Za wypożyczenie muzealiów słowa wdzięczności kierujemy do Pana inż. Jerzego Jasiuka - dyrektora Muzeum Techniki w Warszawie, do Pana Zbigniewa Rudzkiego - kustosza Muzeum Farmacji w Lublinie oraz do Pani dr Aldony Plucińskiej za użyczenie obrazów przedstawiających motywy wody. Autorem zdjęć z otwarcia wystawy jest Dawid Księżak.
Wystawę można oglądać w Muzeum Farmacji im. prof. J. Muszyńskiego w Łodzi przy pl. Wolności 2 do 31 sierpnia 2013 od poniedziałku do piątku w godz. 9-16.
W dniu 16 kwietnia 2013 r. o godz. 13.00 w naszym muzeum odbyło się spotkanie przy kawie podczas którego zgromadzeni wysłuchali wykładu "Farmaceuci w powstaniu 1863 r."
W dniu 12 marca 2013 r. o godz. 13.00 w naszym muzeum odbyło się spotkanie przy kawie podczas którego zgromadzeni wysłuchali wykładu "Kobiety farmacji przełomu XIX i XX w." Wykład wygłosiła mgr Anna Drzewoska.
"Działaność zawodowa i patriotyczna farmaceutów Wandy Głuchowskiej i Włodzimierza Głuchowskiego"
W dniu 20 listopada br. w naszym muzeum odbył się wykład dr Dariusza Klemantowicza - adiunkta w Katedrze Historii Historiografii i Nauk Pomocniczych Historii UŁ oraz kierownika Archiwum i Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego, na temat działalności zawodowej i patriotycznej farmaceutki Wandy Głuchowskiej. Na temat działalności farmaceuty Włodzimierza Głuchowskiego poświęcony będzie kolejny wykład. O terminie będziemy Państwa informować.
„Działalność zakonu Bonifratrów – Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego w Polsce”
26 września br w Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego w Łodzi przy pl. Wolności 2 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy współorganizowanej z Zakonem Bonifratrów w Łodzi pt.: „Działalność zakonu Bonifratrów – Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego w Polsce”. Otwarciu wystawy towarzyszył wykład lek. med. Marcina Samosieja zatytułowany: „Tradycyjne ziołolecznictwo klasztorne jako narzędzie dla współczesnego lekarza”.
Ekspozycja prezentuje zbiór fotografii wykonanych z okazji 400-lecia istnienia prowincji polskiej zakonu św. Jana Bożego oraz historię powstania poszczególnych konwentów zakonnych. Na wystawie można dowiedzieć się o działaniach podejmowanych przez zakonników od ponad czterech wieków w różnych zakątkach naszego kraju.
Bonifratrzy niosą pomoc chorym, cierpiącym poprzez realizowanie przesłania swojego założyciela św. Jana Bożego „Czyńcie dobro, Bracia”. Bez względu na to jaką chorobą człowiek został dotknięty i jakim stopniem niepełnosprawności został ograniczony ma prawo do osobistej godności i poszanowania jej przez innych. Działalność na rzecz chorych, słabych, opuszczonych i odrzuconych poza nawias życia społecznego jest więc celem i misją tego Zakonu. To dzieło pomocy zakon realizuje w Polsce poprzez rozmaite instytucje. Prowadzi szpitale, przychodnie, hospicja, domy pomocy i wsparcia.
Ważną gałęzią działalności zakonników są również apteki w tym apteki ziołolecznicze. Ziołolecznictwo Bonifratrów w Polsce ma źródło w ponad 300-letniej tradycji leczenia ziołami przez braci w Wilnie. Po 1945 r. sprowadzono z Wilna do Łodzi narzędzia farmaceutyczne niezbędne do produkcji mieszanek ziołowych.
Wystawę można oglądać w muzeum do 19 października od poniedziałku do piątku w godz. 9-16. Serdecznie zapraszamy!